Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 

Zawartość

Zasady bezpieczeństwa na stoku i lodzie

Opublikowany 2024/01/17

W tym roku uczniowie województwa warmińsko-mazurskiego nie musieli długo czekać na rozpoczęcie ferii zimowych. Zdaje się, że aura ich nie zawiedzie: temperatury spadają, gdzieniegdzie prószy śnieg, zamarzają jeziora i ślizgawki, a polskie góry kuszą miłośników sportów zimowych białą warstwą puchu.

Warto przy tym pamiętać, że z uroków zimy trzeba korzystać z głową. Co roku turyści wywożą z polskich gór „pamiątkę” w postaci niemal pół tony gipsu. Do większości wypadków dochodzi przez nieuwagę na stoku oraz przecenianie własnych sił i umiejętności. Większości z nich można uniknąć stosując tzw. narciarski dekalog FIS oraz kilka innych podstawowych zasad.

Policjanci i strażacy co roku niosą też pomoc osobom, które wbrew ostrzeżeniom wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Aby taki spacer był bezpieczny grubość lodu powinna wynosić co najmniej 10 cm.Oznacza to, że minusowe temperatury muszą utrzymywać się przez kilka kolejnych dni i nocy, a to wcale nie tak łatwo.Dlatego dużo bezpiecznej jest wybrać się na miejską ślizgawkę lub lodowisko.

Po szczegółowe wskazówki dotyczące rozważnego uprawiania sportów zimowych zapraszamy do lektury obu artykułów:
„Bezpieczeństwo na stoku”: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-stoku

„Bezpieczeństwo na lodzie”: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-lodzie

Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom udanego oraz radosnego wypoczynku!

Galeria mediów